2. Tura Giderken

ORC Genel Müdürü Mehmet PÖSTEKİ, Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. tur oylamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Pösteki’nin 28 Mayıs’ta gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turuna ilişkin değerlendirmesini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

• İlk turda Kılıçdaroğlu’nun potansiyel genç oylarının hatırı sayılır bir bölümünü Sinan Oğan’a kaptırdığı ve kurulan kötü ilişki neticesinde Muharrem İnce seçmenlerinin, oylarını tepki oyuna dönüştürdüğü görülmektedir.

• Sandığa gitmeyen ve oyunu Sinan Oğan ya da Muharrem İnce’den yana kullanan seçmenlerin, hassasiyetleri noktasında endişeli olduğunu, ancak oy kullanmak noktasında günün koşullarında birincil önceliklerinin “DEĞİŞİM” olduğunu görmekteyiz.

• İlk turdaki sürprizlerden biri şüphesiz CHP listelerinden seçime katılan Deva, Gelecek ve Saadet partilerinin muhafazakâr seçmen üzerinde beklenen etkiyi sağlayamaması oldu. Görünen o ki Erdoğan Yeniden Refah Partisi hamlesiyle bu etkiyi dengede tutmayı başardı. Başka bir sürpriz ise, çözüldü gibi görünen masa krizinin sandığa yansıması… Sonuçlar gösterdi ki, İyi Partili seçmenlerin bir kısmı Sinan Oğan’ı tercih etti. 2. Turda bu seçmenlerin tercihini Kılıçdaroğlu’ndan yana kullanması bekleniyor.

• Liderlerin ve Genel Merkez Kadrolarının elbette bu seçimden alması gereken bir ders var. O da seçim güvenliğinin önemi… Oyların korunamadığına dair endişeler ve seçimle ilgili sosyal medyaya yansıyan hile iddiaları, seçmenlerin demokrasiye olan inancını zayıflatıyor ve sandığa gitme motivasyonunu düşürüyor.

Şu 3 konuya dikkat çekmek isterim.

• Ak Parti seçmeninde yıllardır alışık olduğumuz kutlama havası olmamasına rağmen psikolojik üstünlüğün Erdoğan’da olduğunu,

• Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk turda 16 Büyükşehirde (İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Mersin, Adana, Balıkesir, Tekirdağ, Eskişehir, Denizli, Muğla, Aydın, Hatay, Diyarbakır, Van, Mardin) Sinan Oğan ve Muharrem İnce faktörüne rağmen yarışı önde bitirdiğini,

• Ve 2. Tur seçim yarışında her iki adayın da eşit şartlarla yani sıfır oyla başlayacağını, unutmamak gerekir.