Gündem Değerlendirmesi

Başrolde yer alan adayların kesinleştiği en önemli seçim bölgesi İstanbul. İstanbul’da, Belediye Başkanlığı yarışının tıpkı 2019 yerel seçimlerinde olduğu gibi, bu seçim döneminde de ülkenin her yerinde gündem olacağı bariz ortadadır. Öneminin yanı sıra en büyük çekişme de İstanbul’da yaşanacak.

Ak Parti İstanbul’da seçim gündemini ‘deprem ve kentsel dönüşüm’ olarak belirledi. Bu gündemine en uygun aday olarak Murat Kurum’u seçti. 2018-2023 yılları arasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapan Murat Kurum, ilk günden deprem ve kentsel dönüşüm konularına değinerek, kendi seçim sürecine start verdi. CHP, sosyal belediyecilik anlayışını bu dönemde de sürdürmek istiyor.

Ekrem İmamoğlu aktif siyasetiyle, Türkiye genelinde kendisine çok taraftar edindi ancak bu popülerlik ona bir o kadar da karşıt görüşlü kitle getirdi. 2019’da vatandaşlar haksızlığa uğradığını düşündüğü bir başkan adayının arkasında yer almışlardı ama bugün şartlar iki taraf içinde eşit gözüküyor.

2017’den beri çoğunluk olarak, hem genel seçimlerde hem de yerel seçimlerde muhalefet kanadında yer alan İstanbul’lu seçmeni, CHP tekrar kendi arkasında konsolide edip, seçimleri kaybetmek istemeyecektir. Ak Parti, Ankara adayını da açıkladığı gün tam anlamıyla seçim süreci başlayacaktır.

Partiler aday açıklamalarını bitirdiğinde, hangi kesimin oylarını hedeflediklerini aday profillerine bakarak net bir şekilde görebileceğiz. Mahalle mahalle, ilçe ilçe odaklanılarak, hiçbir kesime sırt dönmeden, herkesi kucaklayarak politika yürüten taraf, şüphesiz kazanan taraf olacaktır.